nam życie i codzienną aktywność. Jeśli nawet nie mamy chorób wrodzonych, to z wiekiem coraz częściej zdarzają się choroby serca, które to serce, nie będąc pielęgnowane, zaczyna niedomagać, ostrzegać nas sygnałami, wymagającymi właściwego odczytania. Kiedy zwrócimy się o pomoc, badanie ekg umożliwi postawienie wstępnej diagnozy a kardiolog jako specjalista wskaże nam właściwy tok postępowania i zaopatrzy w potrzebne leki. Natomiast wytrwałość i konsekwencja pozwolą na wyjście z choroby. Równie ważne jak opieka lekarska jest uprzednie mądre postępowanie profilaktyczne, czyli styl życia, sprzyjający zdrowiu naszego serca. Na czym on polega? Kiedy staramy się mieć właściwie zbilansowaną dietę i odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, to ryzyko chorób serca spada. Kiedy unikamy używek i staramy się radzić sobie w życiu, pokonując stres odpowiedzialnym podejmowaniem decyzji i przyjmowaniem porażek życiowych jako części toku życia, to wówczas kardiolog może nas tylko pochwalić a ekg służy potwierdzeniu zdrowia serca. Jeśli sport, to z umiarem, jeśli wędrówki w wysokie góry, to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ważne jest, by nie doprowadzać do choroby serca na własne życzenie, przez brawurę i zaniedbania. Choroby serca towarzyszą współczesnej cywilizacji i trzeba dbać o serce na co dzień.
Jeżeli przegląda się statystyki zgonów wśród
Jeżeli przegląda się statystyki zgonów wśród Polaków, to niestety, ale wciąż najczęstszym ich powodem są choroby serca. Ma na to wpływ bardzo dużo czynników, niewłaściwa dieta, nałogi, mało ruchu, stresujący tryb życia. Bardzo ważne jest jednak, by w pewnym wieku zacząć profilaktycznie się badać. Jeżeli więc mamy już na karku czwarty, piąty, a może nawet szósty krzyżyk i czujemy, ze serce nie pracuje tak jak powinno, koniecznie udajmy się do lekarza rodzinnego. Dlatego do niego? Bo niestety, ale dopiero on może dać skierowanie do specjalisty jakim jest kardiolog. Dobre jest chociaż to, że w większości przychodni pierwszego kontaktu jest możliwe wykonania badania EKG (często właśnie niepokojący wynik tego badania owocuje skierowaniem do specjalisty kardiologa). EKG to badanie polegające na dokładnym monitorowaniu akcji serca przez krótki moment. Do klatki piersiowej przyczepiane są elektrody, a specjalne urządzenie rejestruje parametry. Minusem tego badania jest fakt, że jest ono w stanie wykryć tylko to, co dzieje się podczas samego badania. Gdy więc zgłaszamy się do lekarza przy złym samopoczuciu - faktycznie może coś wyjść, gdy jednak akurat czujemy się dobrze, to już bardziej specjalistyczne badania musi zlecić właśnie kardiolog. Te specjalistyczne badania to między innymi echo serca, czyli USG serca (badanie obrazowe), badanie holterem, czyli coś jak EKG, ale rejestrujące pracę naszego serca przez całą dobę za pomocą przenośnego urządzenia oraz próba wysiłkowa, sprawdzająca jak nasze serce reaguje na zmęczenie.
Mówi się że najważniejsze w życiu
Mówi się, że najważniejsze w życiu jest zdrowie, a taką definicją zdrowia jest mieć serce jak dzwon, czyli serce silne, zdrowe, prawidłowo pracujące, dobrze znoszące wysiłek i stres. Niestety, ale wielu rodaków ma kłopoty ze swoim sercem. Czasami przyczyną są choroby genetyczne, ale czasami niestety także niewłaściwy tryb życia. Dlatego tak wiele mówi się o tym, by w każdym wieku uprawiać jakiś (nawet lekki) sport oraz odżywiać się zdrowo, szczególnie spożywać dużo tłuszczy nienasyconych omega-3. To minimalizuje ryzyko choroby serca.
Niezależnie od tego, i tak co jakiś czas trzeba kontrolować swoje serce na wizytach u kardiologa. Kardiolog jest właśnie specjalistą, który zajmuje się chorobami i profilaktyką układu sercowo-naczyniowego. Można się do niego dostać albo przez skierowanie z poradni rodzinnej, albo też wybrać się do niego prywatnie, płacąc za wizytę. Biorąc pod uwagę, jak długie są kolejki do lekarzy specjalistów, to czasem warto jest skorzystać z tej drugiej opcji.
Na dzień dobry u kardiologa zapewne będziemy mieli wykonane EKG, czyli monitoring pracy serca przez krótki okres, pozwalający wykryć pierwsze nieprawidłowości. Jeżeli to nic nie da, a ciągle będziemy zgłaszali złe samopoczucie, może nam zostać założony holter, czyli urządzonko wielkości walkmana, które połączone jest z elektrodami przyczepionymi do klatki piersiowej przez całą dobę. Ważnym badaniem jest też badanie wysiłkowe na rowerze treningowym lub bieżni, podczas którego monitorowane jest jak nasze serce reaguje nawet na niewielki wysiłek fizyczny.